Bahriye Üçok’un katledilişinin yıldönümü

0
1559

1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi‘nde öğretim üyesi oldu. Aynı zamanda bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesidir.

1957 yılında doktor, 1964 yılında “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adlı çalışmasıyla da doçent olmuştur. Arapça ve Farsça‘yı iyi derecede bilen Üçok, Kur’an-ı Kerim‘e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Bu nedenle 1960‘lı yıllardan itibaren tehditler almaya başladı ve kendini güvende hissetmediği için akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı

Yakın siyasi tarihin karanlık suikastlerinden birine kurban giden ilahiyat uzmanı Prof. Dr. Bahriye Üçok, tam 26 yıl önce bugün Ankara’daki evine gönderilen bombalı paketle hayatını kaybetti.

Dönemin şartlarında örtünmenin artık İslami bir şart olmadığını savunan ve “çağdaş dini yorumlarıyla” tanınan Üçok, ölümünden bir süre önce fikirleri nedeniyle tehditler almaya başlamıştı.

SHP Parti Meclisi üyesi eski milletvekili Prof. Dr. Bahriye Üçok’un hedef olmasına yönelik süreç 1988 yılında TRT’de katıldığı bir tartışma programıyla başladı. “Başörtüsü dini açıdan inanç konusu olsaydı saygı duyardım. Ama bir inanç konusu değil bir siyaset konusu” diyen Üçok’un evine program sonrası tüm gece hakaret ve tehdit içeren telefonlar geldi.

Zamanla bu tehditler azalsa da olası saldırı ihtimaline karşı evi koruma altına alındı. 5 Ekim 1990 günü akşamı kızıyla Ankara Çankaya’daki evlerine döndüklerinde kapıda teslim edilemeyen bir kurye belgesi gördüler.

Meraklanan ve kızına ‘Neydi acaba, kim yolladı?’ diye soran Üçok’a birlikte yaşadığı kızı Kumru, ‘belki de bombadır’ diye alaycı ifadeyle karşılık verdi.

Üçok, 6 Ekim1990 günü Ankara‘nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi’nde bulunan evine, Ekspres Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı’nın göründüğü kitap paketini saat 16.30’da aldı. Bomba olabileceği şüphesiyle paketi kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne kaldırılan Üçok, saat 20:00 sularında burada yaşamını yitirdi.

 

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.