Kriz Kapalıçarşı’yı da vurdu:

0
1220

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen, krizden önce günde 500 bin kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da 600 dükkan siftah yapamadığı için kapandı. Sayının yıl sonuna kadar bin 500’ü bulması bekleniyor.

Kapalıçarşı’daki üç bin 600 dükkandan 600’e yakını kapandı. Kapalıçarşı Esnaf Derneği Başkanı Hasan Fırat, “Bu rakam Ekim ayı sonunda bine çıkacak. Ancak birçok kiracının sözleşmesi yıl sonunda bitiyor. Eğer kiralar düşmezse yıl sonunda kapanan dükkan sayısı bin 500’ü bulur” diye konuştu.

2016’nın ilk sekiz ayında Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 30 düşmesine işaret eden Fırat, sözlerine şöyle devam etti:“Kruvaziyer gemileriyle İstanbul’a gelen binlerce turist için Kapalıçarşı vazgeçilmez bir mekandı. Ancak bu gemilerin sayısı bu yıl azaldı. Ayrıca kongre turizminde de birçok iptal yaşandı. Tüm bunlar esnafı zora soktu. Esnaf ‘bugünler de geçer’ diye beklerken 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi yaşandı. En çok hediyelik eşya, çanta ve deri dükkanları ile kuyumcular dükkan kapattı. Hediyelik eşya alıcılarının yüzde 90’ı turistlerdi. Turistler gelmeyince bu dükkanlar hiç iş yapamaz hale geldi. Kapalıçarşı’da 1000’e yakın kuyumcu bulunuyordu. Bu sayı 600’e indi. Birçok dükkanın kira sözleşmesi yıl sonunda tamamlanıyor. Çıkmak isteseler bile dükkan sahibi parayı istiyor. Bu yüzden de henüz dükkanları kapamadılar ama sözleşmeleri de yenilemediler.”

‘Aidatını ödeyemeyen kiracılar var’

Türkiye’de yaşanan üzücü olaylardan en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini söyleyen Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler ise şunları söyledi: “Kapalıçarşı esnaflarımız yaşanılan bu zor günleri atlatmak için sıkıntılı ve siftahsız günler geçirmektedir. En işlek caddelerde kepenkler kapanmaya başlanmıştır. Hava paraları 100 bin dolarları buluyordu. Ancak bugün kepenk kapatan bir dükkanın yerine yeni kiracı bile bulunamıyor. Aylardır boş olan dükkanlar var. Aidatını ödeyemeyen kiracılar var. 25 bin kişi çalışıyor. Bu rakam yoğun sezonda burada çalışan sayısı 35 bine kadar çıkıyordu. Bugün esnaf çalışanının haftalığını bile ödeyemiyor.”

Kapalıçarşı’da 60 yıldır dükkanı bulunan Paşa Hediyelik Eşya’nın sahibi Fazıl Kaçar da böylesine bir krizin şimdiye kadar görülmediğini söyleyenlerden: “Kapalıçarşı’da esnaf ve çalışandan başka kimse yok. Bir zamanlar insanlar içeriye girmek için girişte sıraya giriyordu. Dükkan sahiplerinin kiralarda indirime gitmesi gerekiyor. Bugün çalışanlarımızın maaşını bile ödemekte zorlanıyoruz. Birçok alışveriş merkezi markalara kira indirimleri yapıyor. Bu artık Kapalıçarşı’da da yapmak lazım.”

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.