NASA; 7 tane Dünya benzeri gezegen bulduk!

0
1629

 

Nasa bugün internetten de canlı yayınlanan basın etkinliğinde tek bir yıldızın etrafında tam 7 Dünya benzeri öte keşfettiklerini duyurdu.

NASA geçtiğimiz gün sosyal medya hesaplarında bugün yani 22 Şubat tarihinde bir basın etkinliği gerçekleştireceğini ve ‘nin ötesiyle ilgili yeni keşfini açıklayacağını duyurmuştu. Bugün TSİ: 21:00’da başlayan etkinlikte yetkilileri beklenen açıklamayı yaptı.

NASA, Güneş Sistemi’nin ötesinde tek bir yıldızın çevresinde sıralanmış olan 7 Dünya benzeri ötegezegen keşfettiklerini duyurdu. Bu ler, Spitzer teleskobuyla yapılan gözlem ile keşfedilmiş. Belirtilene göre bizden 40 ışık yılı uzaklıkta olan bu ötegezegenlerin üçünde Türkçe “altın kapılar” olarak tabir edebileceğimiz yaşanabilir bölgeler olabileceği tahmin ediliyor.

İşte NASA’nın bu konuyla ilgili paylaştığı video;

Öte yandan kısaca NASA, bizimki ile kabaca aynı boyutta yedi gezegene sahip başka bir Güneş Sistemi keşfetmiş. Adı TRAPPIST-1 olarak açıklanan bu sistem insanlık için bir ilk. Daha önce böyle bir olmamıştı. Bu sistemin Güneş’i ise bizimkinden küçük. Daha önemlisi NASA, “doğru” atmosferik koşullarda 7 gezegende de su olabileceğini söyledi.

Bu keşif, dünyasında yaşanabilir dünya-dışı alanlar bulmak için bulmacanın önemli parçası olarak görülüyor. Bu arada NASA tarafından 2018’de a gönderilecek yeni teleskop, bu gezegenlerin ısılarına kadar birçok detaylarını bize gösterecek.

Bilim insanları bu gezegenlerin “gökyüzü” görüntülerinin inanılmaz güzellikte olabileceğini söylüyorlar. Bilim dünyası için çok önemli olan bu keşif ile ilgili detayları aktarmaya devam edeceğiz.