Bir de konuşabilenler..!..anlatsın..

0
1151

Tecavüzü meşrulaştıran yasayı bir de bu kadınlara anlatın

Önergeyi aklamak için harekete geçen hükümet medyası, “mağdur” çocuk gelinlerle röportaj yaparak onların da yasaya destek verdiğini iddia etti. Ancak bir de görmedikleri var…

Önceki gece Meclis’e sunulan, “cinsel istismar” suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önerge, ülkemizde kadınların -hatta çocukların- yaşadığı tüyler ürpertici cinsel istismar olaylarını akıllara getirdi.

Önergeyi aklamak için harekete geçen hükümet medyası, “mağdur” çocuk gelinlerle röportaj yaparak onların da yasaya destek verdiğini iddia etti.

Ancak bir de hükümet medyasının hiç görmediği korkunç olaylar var.

İşte geçmişte yaşanan “tecavüzcüyle evlendirme” vakalarından bazı trajedi örnekleri:

10 YAŞINDA TECAVÜZE UĞRADI, 12 YAŞINDA ANNE OLDU

2004 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde 4. sınıftayken F. Ç.’n’in ölüm tehditleriyle tecavüze uğrayan T.A, 12 yaşında anne olmuş ve tecavüzcüsüyle evlendirilmek istenmişti. Bunun üzerine öğretmenlerine sığınmış, “Ne olur beni evlendirmeyin, okuyup öğretmen olmak istiyorum” demişti. Çiçek’in babası Hüseyin Çiçek de, bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yasayı savunurken sözlerini hatırlatan açıklamalarda bulunmuş ve  “Buralarda sık yaşanan bir olay. Olan olmuş. Namusu temizlemek için kızı evlendireceğiz” demişti. O günlerde Ç.’nin T.A ile evlenmesi durumunda, TCK’nın 434. maddesinden yararlanarak cezaevinden çıkacağı konuşulmuştu. Ailesi T.A’yı tecavüzcüsüyle evlendirildi.

“KENDİ RIZASIYLA” TECAVÜZ BERDELİ

Van’ın Özalp İlçesindeki Hacıkışlak Köyü’nden 43 yaşındaki H.G., evli ve 3 aylık hamile 21 yaşındaki S.A.’ya silah zoruyla tecavüz etti.

S.A. sadece tecavüze uğramakla kalmadı, bir de eşi ve eşinin akrabaları tarafından işkence gördü. S.A, bu olayları ailesine anlatınca, durum Köy Muhtarı’na iletildi.

Köyün ileri gelenlerinden 8 kişiyi bir araya toplayan muhtar, olayın kan davasına dönüşmemesi için kendince bir “mahkeme” kurup sorunu çözmeye karar verdi. Alınan karara göre tecavüze uğrayan S.A., kocası Mehmet A.’dan sembolik olarak boşanacak, tecavüzden tutuklanan Hüseyin G.’nin 16 yaşındaki kızı Ç.G. ile imam nikahıyla evlendirilecekti.

Öyle de yapıldı. 16 yaşındaki Ç.G., tecavüzcü babasının işlediği suçun “bedeli” olarak, “mağdur” kocanın yeni eşi olmuştu.

Muhtar Önder, kararı köyün ileri gelenlerinin aldığını belirterek, taraflara da kendi hazırladığı, “kendi rızalarıyla evlendiklerine ilişkin” belge imzalattı. İki genç kadın, mal gibi kullanılıp köyde sorun “çözülmüştü.”

AİLELER ARASI ANLAŞMA

Ağrı’nın Kazlı köyünde oturan 12 yaşındaki A.A köylüsü Fesih A.’nın tecavüzüne uğradı. İki tarafın aileleri aralarında anlaştı. Anlaşma sonucu A.A.’nın ağabeyine bir kız ve para verilirken A.A. ile Fesih A. imam nikahıyla evlendirildi. Psikolojik travmalar yaşayan A.A. Eşinin yeğenlerini yastıkla öldürerek samanlıkta gizledi. A.A. Van Kız Yetiştirme Yurdu’na teslim edildi. Yaşadığı olayları müdireye anlatması sonucu gözaltına alındı.

BURNU KESİLDİ

Diyarbakır’da 12 yaşındaki R.G. hamile kaldığı anlaşılınca tecavüzcüsü Sabahattin G. ile imam nikahı yoluyla evlendirildi. Bir süre sonra “dışarıda fazla dolaştığı” gerekçesiyle R.G.’nin burnu ekmek bıçağıyla kesildi. R.G., “Uyuduğum sırada el ve ayaklarımı bağlayıp tecavüz etmek istediler. Beni fuhuş yaparak para kazanmaya zorluyorlardı. Karşı çıkınca ‘O…luk yapıyorsın’ deyip burnumu kestiler. Çok kan akınca burnuma arpa buğday haşlayıp tıktılar” demişti.

BEBEĞİ AÇ BIRAKIP ÖLDÜRDÜLER

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde, Ali A., hem akrabası hem komşusu olan 16 yaşındaki F.Ç.’ye tecavüz etti. Ali A., kardeşi Celal A.’nın da F.Ç. ile zorla birlikte olmasını sağladı. Hamile kalan F.Ç., bir süre sonra karnı büyümeye başlayınca olayı ailesine anlatmak zorunda kaldı. Aile “çözümü” bulmuştu.

F.Ç., tecavüzcüsü Ali A. ile evlendirildi. Ancak F.Ç., doğurduğu bebeğin, babasının hangi tecavüzcü kardeş olduğu bilinmediği için bebeğin öldürülmesine karar verildi. Bir hafta aç bırakıldığı halde ölmeyen bebek, ağzına tıkılan bez ile öldürüldü.

Olay, çevredeki köylülerin bebek cinayetini fark etmesiyle ortaya çıktı. Cinayet ortaya çıkmasaydı, “küçüğün de rızasıyla” bu evlilik devam edecekti.

BABASINI KURTARMAK İÇİN TECAVÜZCÜSÜYLE EVLENDİ

Adana’da,14 yaşındaki, A.Ş, babasının zorla evlendirmek istediği Erhan B. tarafından tecavüze uğradı. A.Ş. Mahkemede, “Tecavüzcümle evlenmem” diyerek itirazda bulununca, mahkeme A.Ş.’nin babasına 3 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Bunun üzerine genç kız, babasını kurtarabilmek için,”evlenmem” dediği tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda kaldı. A.Ş, 19 yaşına geldiğinde ise yatağında ölü bulundu.

14 YAŞINDA 2. KEZ ANNE OLDU

Samsun’da, 10 yaşındayken üvey babası tarafından tecavüze uğrayıp bir erkek çocuğu dünyaya getiren H.K. annesinin ifadesiyle, “mahalledeki dedikodulardan ve kızının kötü yola düşmesini istemediğinden” Gökan K. İle imam nikahıyla evlendirildi. Bir süre sonra Gökhan K’dan da bir çocuğu oldu. H.K.,”Annemin isteği üzerine evlendirildik” demişti.

AĞABEYİ EVLENİNCE KARDEŞİ HAPSE GİRDİ

Recep ve Alaaddin Ö. Kardeşler, 17 yaşındaki B. Adlı genç kıza tecavüz ettikten sonra yakalanıp yargılanmaya başlandı. Alaaddin Ö. B. ile evlenince serbest bırakıldı. Kardeşi Recep Ö. İse 2 yıl 2 ay ceza aldı. Mahkeme çıkışında duruma serzenişte bulunan Recep Ö. “Ben de evlenip kurtulmak istiyordum ama kanun müsait değil Ne yapayım” demişti.

Odatv.com

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.